Czym jest korona, a czym most?

Stałe odbudowy zębów za pomocą koron i mostów są najczęściej stosowanym rozwiązaniem w protetyce stomatologicznej.

Korony są to uzupełnienia protetyczne na stałe cementowane na zębach, odbudowujące bardzo zniszczone korony. Składają się z podbudowy (metalowej lub cyrkonowej), która zapewnia im odpowiednią wytrzymałość oraz pokrywającej ją licówki porcelanowej, która odwzorowuje naturalne szkliwo zębów.

Mosty protetyczne to złożone - "połączone" korony. Mają na celu uzupełnienie luki - brakującego zęba. Składają się z filarów (własnych zębów) oraz przęsła między nimi, które odbudowuje brakujące zęby. Przęsło może uzupełnić zarówno jeden, jak i kilka zębów.

Aby można było wykonać koronę albo most, niezbędne jest oszlifowanie zęba. Jest to zabieg zupełnie bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu. Do czasu zacementowania ostatecznej pracy protetycznej wykonujemy tymczasowe korony i mosty. Zabezpieczają one oszlifowane zęby i umożliwiają żucie pokarmów.

mosty porcelanowe cyrkonowe

Leczenie protetyczne koronami i mostami

Mosty adhezyjne bez szlifowania własnych zębów

Są to tzw. mosty adhezyjne, które z powodzeniem odbudowują braki pojedynczych zębów, bez konieczności szlifowania sąsiednich, zdrowych zębów.

Brak pojedynczego zęba jest problemem nie tylko estetycznym, ale także funkcjonalnym. Dawniej, aby ząb taki odbudować, musieliśmy oszlifować dwa sąsiednie i wykonać klasyczny most. Rozwój nowoczesnych materiałów kompozytowych, włókien szklanych i systemów adhezyjnych (wiążących do zęba) pozwolił ograniczyć konieczność szlifowania zdrowych zębów.

Istotą mostów adhezyjnych jest odbudowa brakującego zęba kompozytem i przytwierdzenie go za pomocą włókna szklanego i cementów kompozytowych do sąsiednich zębów. Rozwiązanie takie jest szczególnie przydatne w przypadku przednich zębów, albo braków pojedynczych zębów bocznych.

most adhezyjny bez szlifowania

Mosty na szklanym podparciu - alternatywa dla implantów

Zastosowanie szklanego podparcia pozwala odbudować rozległe braki zębów, bez konieczności wykonywania ruchomych protez, albo wszczepiania implantów stomatologicznych.

Aby wykonać klasyczny most, musimy oszlifować dwa zęby sąsiadujące z luką. Brak tylnych zębów lub zbyt duża luka pomiędzy zębami filarowymi uniemożliwiają wykonanie takiego mostu. Zastosowanie szklanego podparcia eliminuje ten problem.

"Leży" ono delikatnie na dziąśle - dzięki temu "zastępuje" własny ząb i stanowi dodatkowy filar dla mostu.

Dowiedz się więcej o MOSTACH ZE SZKLANYM PODPARCIEM

most protetyczny implant

Klasyczne korony i mosty

Nowe zęby na stałe

Zarówno korony, jak i mosty protetyczne gwarantują naszym Pacjentom doskonały efekt estetyczny, wygodę i komfort żucia. Niezbędne jest jednak oszlifowanie zęba, aby technik mógł odpowiednio przygotować koronę.

W zależności od oczekiwań Pacjentów proponujemy korony wykonywane na metalu, pokrywane warstwą porcelany, albo estetyczne korony pełnoceramiczne. Metalowe podbudowy, pomimo doskonałych właściwości mechanicznych, powodują sinoszare zabarwienie brzegu dziąsła, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku przednich zębów u Pacjentów z szerokim uśmiechem. Najlepszym rozwiązaniem są w takim przypadku korony pełnoceramiczne.

korona protetyczna porcelanowa

(+48) 501 321 855

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w naszych gabinetach!

Korony i mosty - Pytania

Decydującym czynnikiem jest ilość i rozmieszczenie własnych zębów pacjenta. Gdy brakuje jednego zęba, możemy wykonać most adhezyjny. Brak większej liczby zębów powinien być uzupełniany klasycznymi mostami z metalową, albo cyrkonową podbudową. Bardzo rozległe braki zębów należy uzupełnić mostem ze szklanym podparciem. Kolejnymi czynnikami, które decydują o wyborze rozwiązania są oczekiwania, wiek i możliwości finansowe pacjenta.
Nie - zawsze wykonujemy tymczasowe korony i mosty. Chronią one wrażliwe, oszlifowane zęby przed wszelkimi bodźcami, umożliwiają prawidłowe żucie i dają dobry efekt estetyczny.
Zdecydowanie tak. Każdy brakujący ząb powinien być uzupełniony jak najszybciej od momentu jego usunięcia. Brak nawet jednego zęba zawsze prowadzi do przesuwania i przechylania się sąsiednich, co znacznie utrudni leczenie protetyczne w przyszłości. Powoduje zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, objawiające się migrenowymi bólami głowy, a także zaburzenie estetyki twarzy np. przez zapadnięcie się warg.
Absolutnie nie. Wszystkie zabiegi wykonujemy w miejscowym znieczuleniu, co gwarantuje całkowite zniesienie dolegliwości bólowych. W przypadku martwych zębów (po leczeniu kanałowym) nie jest potrzebne nawet znieczulenie.