Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty?

Pierwsza wizyta powinna odbyć się w momencie, kiedy w jamie ustnej pojawiają się pierwsze ząbki mleczne. Nigdy nie należy jej odwlekać do momentu, aż ząb rozboli.

Na takiej wizycie dentysta oceni, czy rozwój szczęk i proces ząbkowania jest prawidłowy. Jest to wizyta przeznaczona szczególnie dla rodziców.

Ma na celu przekazanie im informacji, w jaki sposób należy dbać o wyrzynające się ząbki. Uczymy jak przenosi i jak rozwija się próchnica, oraz w jaki sposób jej skutecznie zapobiegać. Odpowiednio wczesne wykrycie złych nawyków, np. nieprawidłowego układania dziecka do snu, ochroni je przed poważnymi wadami zgryzu i długotrwałym leczeniem ortodontycznym.

Wyznaczamy terminy kolejnych wizyt, a gdy dziecko będzie starsze, zapraszamy na wizyty adaptacyjne.

stomatolog dziecięcy pedodonta

Stomatolog dla dzieci

Doskonale wiemy, że dla dziecka wizyta u dentysty wiąże się z dużym stresem. Dlatego zawsze dbamy o to, aby zabiegi były przeprowadzane w bezstresowej atmosferze.

Najmłodszym Pacjentom proponujemy kolorowe wypełnienia w zębach mlecznych. Wykorzystujemy również materiały glassjonomerowe, uwalniające bardzo duże ilości fluoru i chroniące zęby przed próchnicą.

  • Wizyty adaptacyjne i profilaktyczne
  • Leczenie próchnicy w zębach mlecznych - kolorowe wypełnienia
  • Wczesna diagnostyka wad zgryzu
  • Profesjonalne usuwanie płytki i osadów
  • Instruktaże higieniczne
  • Leczenie w znieczuleniu

(+48) 501 321 855

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w naszych gabinetach!

Stomatologia dziecięca - Pytania

Koniecznie powiedz dziecku do kogo i po co idzie. Opowiedz mu, czym się zajmuje stomatolog - dobrym pomysłem jest zabawa w dentystę w domu, czytanie bajek, w których ulubieni bohaterowie idą do dentysty. Nie używaj przy dziecku sformułowań "nic nie będzie bolało" - dzieci w nowej, obcej dla nich sytuacji słyszą przede wszystkim słowo "bolało".
Unikaj sformułowań "Na pewno nie będzie bolało", albo "Nie ma się czego bać". Pozwól dziecku samodzielnie odpowiadać na pytania, które zadaje stomatolog. Pozwól, żeby było samodzielne. Nie przekupuj go przed wizytą, ale nagradzaj dopiero po niej.
Oczywiście! Mimo, że zęby mleczne wypadają, mają bardzo duży wpływ na zęby stałe. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych powoduje przesuwanie się sąsiednich zębów i powstawanie poważnych wad zgryzu. Zęby z ubytkami próchnicowymi są źródłem infekcji bakteryjnej, która może osłabić znajdujące się pod nimi zawiązki zębów stałych.
Pasty z fluorem można stosować od momentu, kiedy dziecko potrafi wypluwać. Najmłodszym pacjentom polecamy stosowanie past przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Eksperci stomatologii dziecięcej zalecają, aby starsze dzieci używały past do zębów dla dorosłych, ale należy ściśle przestrzegać ilości pasty nakładanej na szczoteczkę. O tym, jaką pastę i w jakiej ilości należy używać, dowiesz się podczas wizyty adaptacyjnej z dzieckiem.
Częstość wizyt kontrolnych zależy między innymi od wieku dziecka, higieny jamy ustnej i stanu uzębienia. Przy wysokim ryzyku rozwoju próchnicy wizyty powinny się odbywać co 3 miesiące, aby dostatecznie wcześnie wykryć ubytki i rozpocząć małoinwazyjne leczenie. Przy niższym ryzyku próchnicy, wizyty mogą się odbywać co 4-6 miesięcy.