Co to bruksizm?

Cierpisz na przewlekłe bóle głowy, szczególnie poranne, albo bóle karku? Zaciskasz i ścierasz zęby, albo zgrzytasz zębami w nocy? Czy czujesz trzaski i przeskakiwania w stawach skroniowo-żuchwowych?

Bruksizm określa patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujący najczęściej w nocy (zgrzytanie zębami).

Doprowadza do rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie, starcia koron zębowych, pękania szkliwa, zmian – początkowo zapalnych, a następnie nieodwracalnych zniszczeń w stawach skroniowo-żuchwowych, prowadzących do ograniczenia ruchów w tych stawach. Bruksizm może doprowadzić do przewlekłego bólu głowy.

Niezwykle ważne jest wczesne wykrycie tego zaburzenia i rozpoczęcie leczenia. Leczenie bruksizmu polega na odbudowie brakujących i zniszczonych zębów oraz leczeniu za pomocą szyn relaksacyjnych.

szyna na bruksizm

Leczenie protetyczne - Szyny relaksacyjne

Szyny relaksacyjne i na bruksizm

Stosowanie szyn relaksacyjnych łagodzi dolegliwości bólowe ze strony stawów skroniowo-żuchwowych już w ciągu kilku dni.

Szyny relaksacyjne to przezroczyste nakładki, wykonywane indywidualnie dla każdego Pacjenta na podstawie wycisku górnych i dolnych zębów. Stosuje się je w celu redukcji nadmiernego napięcia mięśni żucia, przy nawykowym zaciskaniu zębów i u bruksistów.

Szyna taka zakładana jest najczęściej na noc, ale może być także noszona w ciągu dnia. Redukuje ona aktywność mięśni, relaksuje je i rozluźnia, przez co zmniejsza się napięcie, a tym samym znika zaciskanie zębów i zmniejszają się dolegliwości bólowe.

szyna relaksacyjna

(+48) 501 321 855

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w naszych gabinetach!

Szyny relaksacyjne - Pytania

Najważniejszą przyczyną rozwoju bruksizmu jest stres. Organizm rozładowuje emocje w trakcie snu, przez zgrzytanie, dlatego bruksizm rozwija się w nocy i przez długi czas pozostaje niezauważony. Innymi przyczynami mogą być niedobory magnezu, wady zgryzu, a także plomby, korony i mosty źle dopasowane w zgryzie.
Najważniejsze jest stosowanie szyn relaksacyjnych, wykonywanych indywidualnie na podstawie wycisków zębów pacjenta. Leczenie bruksizmu musi być leczeniem całościowym. Obejmuje także wymianę i naprawę wypełnień, koron i mostów, zmianę stylu życia i ograniczenie stresu, a także uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów w organizmie.
Przez długi czas bruksizm może być niezauważony. Objawy dotyczą zarówno zębów, dziąseł, jak i stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni, słuchu i wzroku. Szkliwo zębów może być starte, popękane, pojawiają się ubytki klinowe przy szyjkach. Dziąsła krwawią, pacjenci przygryzają język i policzki. Stawy skroniowo-żuchwowe są bolesne, pacjenci uskarżają się na trzaski i przeskakiwania przy szerokim otwieraniu ust. Mogą się pojawić nietypowe objawy bruksizmu, jak na przykład okresowe nieostre widzenie, bolesność oczodołów, migrenowe bóle głowy, uczucie napięcia mięśni twarzy, szumy w uszach i zaburzenia równowagi.