Czy lampy przyspieszają efekt wybielania?

Nie. Badania ekspertów wykazały, że aktywacja preparatów wybielających niebieskim światłem nie wpływa ani na efektywność, ani na końcowy efekt wybielania. Stwarza jedynie tymczasową iluzję większego wybielania przez odwodnienie zębów, a efekt wybielania z i bez użycia lampy jest identyczny.
/Haywood VB: Tooth Whitening. Quintessence Publishing Co, Inc, 2007/

Czy wybielanie uszkadza zęby?

Absolutnie nie! Badania naukowe i kliniczne wykazały, że wybielanie zębów pod nadzorem stomatologa jest absolutnie nieszkodliwe. Wielu dentystów jest zdania, że wybielanie zębów jest najbezpieczniejszym zabiegiem stomatologii estetycznej.

Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów, znacznie poprawiających wygląd zębów. Polega na nałożeniu na szkliwo zębów preparatu, który utlenia (rozpuszcza) przebarwienia, niemożliwe do mechanicznego usunięcia.

Stosujemy delikatne, a jednocześnie skuteczne preparaty, które pozwalają uzyskać oczekiwany efekt estetyczny w możliwie najkrótszym czasie. Po zabiegu zabezpieczamy szkliwo zębów preparatem zawierającym wysokie stężenia fluoru.

Zapraszamy na konsultację, podczas której wybierzemy metodę wybielania optymalną dla Ciebie. Przed wybielaniem, dla uzyskania lepszego efektu estetycznego, nasza higienistka przeprowadza zabiegi profesjonalnego oczyszczania zębów.

Wybielanie zębów w gabinecie

Najprostsza droga do białego uśmiechu! Stosowane przez nas preparaty pozwalają na uzyskanie efektu w ciągu godzinnej wizyty.

Polega na zastosowaniu żelu o wysokim stężeniu substancji wybielających. Przed rozpoczęciem wybielania zębów dziąsła pokrywa się tzw. "płynnym koferdamem", który ma za zadanie chronić je przed podrażnieniami. Następnie na zęby nakładany jest preparat wybielający, który po 15 minutach zostaje usunięty i wymieniony na nowy. Zabieg ten powtarzamy do czasu, aż uzyskamy oczekiwany przez Pacjenta efekt estetyczny.

Dlaczego nie wykorzystujemy światła lampy i lasera?

Wybielanie bez aktywacji światłem jest metodą, którą stosujemy wyłącznie w naszych gabinetach. Brak aktywacji preparatu wybielającego światłem zmniejsza ryzyko niekorzystnego przegrzania zębów, a efekt estetyczny jest identyczny, jak przy wybielaniu "z lampą".

gabinetowe wybielanie zębów

Wybielanie domowe przy użyciu szyn i nakładek wybielających

Indywidualnie wykonywane szyny i nakładki wybielające są alternatywą dla wybielania zębów w gabinecie.

Na podstawie wycisku zębów Pacjenta, technik wykonuje elastyczne nakładki na żel wybielający. Można je nosić kilka godzin w ciągu dnia, albo zakładać na całą noc. Całkowity proces wybielania trwa do dwóch tygodni, w zależności od pierwotnego koloru zębów i oczekiwań Pacjenta. Nakładki służą dodatkowo jako indywidualne szyny do remineralizacji zębów i znoszenia nadwrażliwości po wybielaniu.

Najczęściej wybielania nie trzeba powtarzać. Jeśli jednak, z powodu diety, zęby staną się ciemniejsze, po upływie kilku miesięcy można powtórzyć zabieg wybielania na tych samych szynach, co znacznie obniża koszty wybielania.

W przypadku bardzo silnych przebarwień zębów proponujemy połączenie obu metod. Po wybielaniu gabinetowym Pacjent otrzymuje indywidualne nakładki, by kontynuować wybielanie w domu, aż do momentu osiągnięcia koloru w pełni nas satysfakcjonującego.

nakładki i szyny wybielające zęby

Czy da się wybielić martwy ząb?

Zdrza się, że zęby po leczeniu kanałowym zieniają barwę na sino-szarą. Takie przebarwienia tworzą się w wyniku pozostawienia w komorze zęba martwej miazgi, czy zbyt dużej ilości materiału wypełniającego kanał.

Aby wybielić martwy ząb, stosujemy technikę walking-bleach. Polega ona na założeniu preparatu wybielającego do wnętrza zęba - do komory. Proces wybielania wymaga zazwyczaj kilku wizyt (najczęściej 2-3), trwa średnio dwa tygodnie i jest zależny od wyjściowego koloru zęba i przyczyny przebarwienia. W momencie, kiedy ząb osiągnie pożądany odcień, zakładamy ostateczne wypełnienie.

Czasami może się zdarzyć, że barwniki i przebarwienia są na tyle silne, że nie udaje się uzyskać pożądanego koloru zęba. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy założenie nieinwazyjnych licówek kompozytowych lub licówek porcelanowych.

przebarwiony martwy ząb wybielanie

(+48) 501 321 855

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w naszych gabinetach!

Wybielanie zębów - Najczęstsze pytania

Niestety kolor zębów po wybielaniu nie utrzyma się przez całe życie. Jego stabilność zależy między innymi od diety i nawyków higienicznych pacjenta. Efekt wybielania utrzymuje się do dwóch lat, po tym czasie wybielanie należałoby powtórzyć. Nie musi to być ten sam sposób wybielania - najczęściej wystarczające jest piaskowanie zębów i zastosowanie szyn do wybielania w domu.
Obecnie na rynku nie ma żadnych past, które mają działanie wybielające zęby. Zawierają one jedynie substancje ścierne i białe barwniki działajace na zasadzie farby. Dzięki temu są w stanie usunąć jedynie powierzchowne przebarwienia, a ich nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do starcia szkliwa. Jedynie profesjonalne wybielanie w gabinecie, wykonywane pod kontrolą stomatologa, pozwala uzyskać trwały i bezpieczny dla szkliwa efekt.
Zdarza się to bardzo rzadko. W takich sytuacjach łączymy profesjonalne wybielanie gabinetowe z wybielaniem domowym przy użyciu szyn, co w zdecydowanej większości przypadków daje oczekiwany efekt. Jeśli jednak okaże się nieskuteczne, alternatywą dla wybielania są nieinwazyjne licówki kompozytowe.
Zarówno wypełnienia, jak i korony i mosty nie ulegają wybielaniu. Dlatego należy liczyć się z tym, że będzie trzeba je wymienić, szczególnie, jeśli są widoczne w uśmiechu. Jeśli wypełnienie jest małe, po wybielaniu udaje się uzyskać tzw. efekt kameleona - wypełnienie dopasowuje się do koloru zęba i jest niewidoczne.
Tak, jest to tzw. "biała dieta". Obowiązuje ona w trakcie wybielania oraz do kilkunastu dni po wybielaniu, kiedy zęby są wysuszone i intensywnie gromadzą barwniki z pokarmów. Zalecamy ograniczenie spożywania coli, kawy, herbaty, soków z czarnej porzeczki i jagody, wina oraz buraków.