Czym są licówki?

Licówka to bardzo cienka warstwa materiału odtwórczego - porcelany lub kompozytu, cementowana na zewnętrznej (wargowej) powierzchni zębów. Zwykle, aby uzyskać estetyczny uśmiech, stosuje się 6-8 licówek na przednie zęby. Słynny "Hollywood Smile" to właśnie komplet licówek porcelanowych. Pozwalają osiągnąć spektakularne efekty, przy minimalnej ingerencji w szkliwo zębów.

Za pomocą licówek korygujemy większość estetycznych niedoskonałości uśmiechu - od koloru i kształtu zębów, po maskowanie wad zgryzu i zębów nieprawidłowo ustawionych względem siebie. Czasem wykonanie licówek łączymy z konturowaniem zębów. Polega ono na zeszlifowaniu niewielkiej ilości nadmiaru szkliwa, w celu uzyskania harmonijnego uśmiechu.

Bonding - Licówki kompozytowe

Za pomocą nowoczesnych żywic kompozytowych w ciągu jednej wizyty możemy skorygować kształt, kolor i ustawienie zębów. Jest to metoda, która nie wymaga ingerencji w szkliwo zębów i jest całkowicie odwracalna.

Materiały kompozytowe łączą się szczelnie ze szkliwem dzięki sile adhezji, czyli przylegania. Nie ma potrzeby nawiercania, czy tworzenia zaczepów w szkliwie. Wystarczy jedynie jego wytrawienie (zmatowienie) i nałożenie cienkiej warstwy czynnika wiążącego. Następnie lekarz warstwami nakłada kompozyt i nadaje zębom pożądany kształt i kolor. Ostatecznie licówki są polerowane przy użyciu krążków ściernych (tzw. finirów i soflexów), pasków diamentowych, szczoteczek i past polerskich.

Są one idealnym rozwiązaniem dla Pacjentów oczekujących natychmiastowego efektu i ekonomicznych rozwiązań względem ceny. Ich wadą, w porównaniu do licówek porcelanowych, jest mniejsza trwałość i skłonność do przebarwień.

licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe

Na podstawie wycisku zębów pacjenta technik wykonuje indywidualny wzór licówki - tzw. waxup. Następnie lekarz na podstawie waxup'u wykonuje ostateczną licówkę z żywicy kompozytowej.

Jest to metoda, dzięki której możemy pokazać Pacjentom efekt wizualny pracy jeszcze przed jej ostatecznym wykonaniem w jamie ustnej. Pozwala to dokonać ewentualne poprawki, aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny.

Technik pracując na modelu gipsowym ma możliwość bardziej precyzyjnego przygotowania licówki. To sprawia, że jest ona idealnie dopasowana w zgryzie, a kształt jest harmonijny, dostosowany do sąsiednich zębów i kształtu twarzy pacjenta.

licówki bez szlifowania zębów

Licówki porcelanowe

Najbardziej estetyczny i trwały rodzaj licówek. Najczęściej stosowane rozwiązanie w celu poprawy estetyki uśmiechu.

Licówki porcelanowe to cienkie płatki ceramiki o grubości około 0,6mm. Grubość taka jest wystarczająca, aby nadać zębom idealny kształt i kolor. Przez wiele lat zachowują swoją barwę i połysk, nie przebarwiają się. Gwarantują bardzo dobry efekt estetyczny i szczelność, przez co zmniejszają ryzyko rozwoju próchnicy w zębie. Wymagają tylko niewielkiej preparacji szkliwa zębów.

Porcelana jest idealnym materiałem odtwórczym w stomatologii estetycznej. Trwale i szczelnie łączy się z zębem, nie ściera się. Nie chłonie przebarwień z pokarmów, a przez to się nie przebarwia. Jest idealnie gładka, więc nie ma ryzyka odkładania się kamienia nazębnego.

licówki porcelanowe pełnoceramiczne

(+48) 501 321 855

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w naszych gabinetach!

Licówki - Najczęstsze pytania

Konturowanie polega na delikatnym zeszlifowaniu szkliwa zębów w celu nadania im pożądanego kształtu. Stosujemy je wtedy, kiedy ząb jest np. zbyt długi lub przechylony. Powierzchnia szkliwa jest następnie wygładzana gumkami polerskimi, soflexami i finirami oraz zabezpieczana lakierem fluorkowym, dzięki czemu jest to zabieg bezpieczny dla szkliwa.
Kompozyt, w przeciwieństwie do porcelany, z biegiem czasu ulega przebarwieniu i rozszczelnieniu. Mimo tego trwałość zarówno jednych, jak i drugich licówek jest bardzo duża. Licówki kompozytowe spełniają swoją funkcję średnio do 5 lat, natomiast licówki porcelanowe ponad 10.
Wskazania do wykonania koron są inne, niż do wykonania licówek. Licówki stosujemy w celu poprawy estetyki uśmiechu, korony natomiast, by odbudować zniszczony ząb. Licówka jest zawsze rozwiązaniem mniej inwazyjnym od korony, bo wiąże się jedynie z niewielką ingerencją w szkliwo zębów. Aby wykonać koronę, ząb należy odpowiedno oszlifować.
Wytrzymałość mechaniczna licówek jest zbliżona do wytrzymałości szkliwa zębów, dlatego licówki nie są przeciwwskazaniem do gryzienia twardych pokarmów. Należy jednak pamiętać, że nawykowe zgrzytanie zębami, bruksizm i ścieranie zębów mogą uszkodzić licówki. W takich sytuacjach konieczne będzie wykonanie szyny relaksującej.
Licówki są alternatywą dla wybielania wtedy, kiedy wybielaniem nie jesteśmy w stanie uzyskać pożądanego koloru zębów. Wybielanie jest procedurą mniej inwazyjną, dlatego w celu poprawy estetyki najpierw proponujemy wybielanie zębów, a jako alternatywę licówki, kiedy inne metody zawiodą.

Planując leczenie estetyczne należy pamiętać o tym, że zarówno licówki, jak i wypełnienia i korony protetyczne nie ulegają wybielaniu.